20.5 C
Raseiniai
2024 / 04 / 29

Elektrai brangstant ekspertai pataria keisti jos naudojimo įpročius

Ar jau skaitėte?

Ruošiantis dar vienam elektros kainų šuoliui liepą, ekspertai siūlo atidžiau peržvelgti jau susiformavusius jos naudojimo įpročius buityje. Perlenkti lazdos ir nakčiai išjungti šaldytuvą ar šaldiklį nepatariama, tačiau tai, kad elektros sunaudojimo apimtys, o kartu ir sąskaitų dydis, išties labai priklauso nuo vartotojų elgesio – paneigti būtų sunku.

- Reklama -

Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ Rinkodaros ir produktų vystymo vadovė Neringa Petrauskienė atkreipia dėmesį, kad elektros brangimą vasarą pajus visi: ir jau esantys laisvojoje rinkoje, ir patys smulkiausi buitiniai vartotojai, kurie elektrą toliau pirks iš visuomeninio tiekėjo.

„Išimčių Europoje nėra, tomis pačiomis elektros brangimo aktualijomis gyvena iš esmės visi. Tai, kas skauda Lietuvos gyventojui, ne mažiau rūpi britui, vokiečiui ar prancūzui. Jie irgi svarsto, kaip toliau elgtis, kaip keistis, kaip taupyti. Turint omenyje, kad elektros kainų kompensavimo mechanizmas Lietuvoje numatytas tik antram šių metų pusmečiui, sausį rizikuojame pajusti dar didesnį finansinį spaudimą. Juo labiau, kad tuo metu bus pats šildymo sezono įkarštis“, – sako N. Petrauskienė.

Pasak jos, akivaizdu, kad daugiausiai elektros energijos reikia stambesnei buitinei technikai, bet ir kraštutinumai čia ne išeitis.

Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ Rinkodaros ir produktų vystymo vadovė Neringa Petrauskienė.

„Teko girdėti perspėjimų, kad vartotojams užsienio šalyse jau rekomenduojama nakčiai šiukštu neišjungti šaldytuvo ar šaldiklio, kadangi taip jau pradedama elgtis. To griežtai negalima daryti. Taip laikomas maistas tai sušąla, tai vėl atšyla, tai vėl yra šaldomas ar sušaldomas. Toks elgesys labai pavojingas, nes maistas gali sugesti, juo galima apsinuodyti: jokiu būdu nerizikuokite savo sveikata“, – perspėja „Elektrum Lietuva“ atstovė.

Nenaudoji – išjunk

Bene paprasčiausias principas yra įprasti išjungti apšvietimą ar elektros prietaisus tada, kai jie nenaudojami. Žinoma, tai niekaip nesusiję su tais įrenginiais, kurie turi dirbti nepertraukiamu režimu.

- Reklama -

„Įvertinkite, ar būtinai reikia įjungti lempas visoje patalpoje, ar galbūt užtektų tikslingo darbo ar poilsio vietos apšvietimo. Žinoma, apšvietimas neturėtų likti įjungtas ir ten, kur nieko nėra. Panašiai su prietaisais. Jeigu konkrečiu metu jų nereikia – ir nelaikykite įjungtų kompiuterių, televizorių, maršrutizatorių ir pan.“, – pataria ekspertė.

Užpildykite skalbykles, indaploves

Perteklinės elektros energijos paprasta „prisukti“ ir leidžiant veikti pustuščiam skalbyklės būgnui ar ne iki galo užpildytai indaplovei.

„Jei nutinka taip, kad per dieną panaudoti indai neužpildė visos indaplovės, nebūtina jos jungti šiandien – palaukite rytdienos. Neekonomiška ir skalbyklę naudoti kelių drabužių išskalbimui, o po to vėl jungti papildomą ciklą dar keliems drabužiams. Neperkraunant ir neviršijant rekomenduojamų apimčių, skalbyklę irgi patartina užpildyti“, – atkreipia dėmesį N. Petrauskienė.

Elektros sąnaudas mažintų ir papildomos indų džiovinimo funkcijos indaplovėje atsisakymas, taip pat drabužių džiovinimas natūraliai: namuose ar lauke.

Reguliuokite temperatūrą

Dar vienas universalus principas, kurį galima pritaikyti labai plačiai – tinkamas temperatūros parinkimas nuo drabužių skalbimo iki namų komforto užtikrinimo.

„Įsigali rekomendacija skalbiant drabužius naudoti ne tik ekonominį režimą, bet ir neperspausti su vandens užkarštinimu. Laikoma, kad 30 laipsnių temperatūros įprastai užtenka dėvėtiems, nelabai smarkiai suteptiems drabužiams. Savo ruožtu tai elektros energijos poreikį gali sumažinti iki 60 proc. Šiltuoju metų laiku vėsinant namus nevertėtų persistengti su jų vėsinimu, nes kuo smarkiau turės dirbti kondicionierius ar oro šilumos siurblys, tuo daugiau elektros bus sunaudojama”, – teigia specialistė.

Anot jo, nepaprasti laikai reikalauja neįprastų sprendimų. Berlyno vasaros baseinai šiemet bus dviem laipsniais Celsijaus vėsesni, siekiant atkreipti dėmesį į Vokietijos priklausomybę nuo rusiškų dujų. Įvairių šalių viešasis sektorius svarsto nenaudoti kondicionierių ar tą daryti ribotai, atsisakyti išorinio fasado apšvietimo.

Jūratė Rupšienė
Komunikacijos projektų vadovė
„Elektrum Lietuva“

TOP naujienos

Ekspertai patarė, į ką atkreipti dėmesį renkantis monitorių

Nepriklausomai nuo to, ar dirbame biure, ar namuose, į monitorių žiūrime daugiau nei šešias valandas per dieną. „LG Electronics“ aiškina, kokį monitorių pasirinkti, kad...

Sugrįžta žiemiški orai

Šiandien daug kur trumpi krituliai, daugiausia nedidelis sniegas. Plikledis, vietomis galima trumpa pūga. Vėjas šiaurinių krypčių, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Aukščiausia...

Pavasarinis tvarkymasis moterai baigėsi specialiųjų tarnybų apsilankymu

Balandžio 19-osios pavakarę Telšiuose ant kojų sukeltos specialiosios tarnybos lėkė į Putinų gatvėje esantį gyvenamąjį namą. Mat sunerimusi gyventoja pranešė, kad namuose rado daiktą,...

Dirbsime iki 72 metų, o jei pasiseks − tai ir dar ilgiau

Darbas žmogų puošią, byloja lietuvių liaudies patarlė. Deja, panašu, kad vis daugiau žmonių mano, kad tai yra nesąmonė. Sudoku Online: Žaisti sudoku internete Pastaraisiais mėnesiais laisvų...

Aplinkosaugininkai pradėjo tyrimą dėl miško šiukšlintojo

Praėjusią savaitę Aplinkos apsaugos departamento Kauno miškų kontrolės skyriaus pareigūnai gavę pranešimą apie atliekų krūvas miške atliko patikrinimą Varėnos rajone prie Vardaunios upelio. Patikrinimo metu šiukšlių krūvose buvo rasti dokumentai ant kurių buvo nurodyti asmens...

9 netikėti produktai, kuriuos galima užšaldyti

Mėsą, žuvį, jūros gėrybes, daržoves ar vaisius į šaldiklį dedame nesukdami galvos. Tačiau prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė sako, kad užšaldyti galima daug daugiau ir pačių įvairiausių produktų – pradedant žaliais kiaušiniais...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS