4.8 C
Raseiniai
2024 / 04 / 16

Bazilikai: kodėl verta valgyti ir kaip juos pavasarį užsiauginti namuose?

Ar jau skaitėte?

Bazilikas – išskirtinio aromato ir skonio prieskoninis augalas, be kurio sunkiai įsivaizduojama Viduržemio jūros regiono virtuvė. Italai bazilikus naudoja įvairiems makaronų patiekalams, picoms, traškioms brusketoms, salotoms ar užkandžiams su sūriu gardinti. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, bazilikai naudingi ir sveikatai. Juose gausu antioksidantų, mineralinių medžiagų, skaidulų ir vitaminų. Dėl šios priežasties bazilikus vertėtų įtraukti į kasdienės mitybos racioną. Namuose jų galima užsiauginti ir patiems, tad „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė iš bazilikų kviečia pasigaminti gardų pesto padažą.

- Reklama -

Bazilikų nauda sveikatai

Bazilikas sutinkamas ne tik Viduržemio jūros regiono virtuvėje, bet yra populiarus ir Lietuvoje. Geriausiai žinomas – kvapusis bazilikas žaliais arba raudonais lapeliais. Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, visos prieskoninės žolelės, o kartu ir bazilikai, turtingi biologiškai aktyviais fitochemikalais, kurie pasižymi antioksidacinėmis savybėmis.

„Pavasarį labai smagu šeimai sodinti bazilikus ant namų palangių, o derliui užaugus jais gardina patiekalus. Tiesa, ši prieskoninė žolelė pasižymi ir nepamainoma verte sveikatai. Bazilikuose gausu betakarotinų, vitaminų A, C, K ir B6, mineralų: kalio, kalcio, magnio, mangano, šiek tiek geležies ir vario. Be to, šviežiuose bazilikuose gausu skaidulų ir eterinių aliejų, kurie suteikia išskirtinį žolelės kvapnumą ir malonų skonį patiekalams“, – teigia E. Gavelienė.

Gydytoja dietologė bazilikus rekomenduoja įtraukti į kasdienės mitybos racioną: „Juos galima valgyti tiek džiovintus, tiek šviežius, tačiau pastarųjų nauda yra didžiausia. Džiovintas bazilikas dažniausiai naudojamas tik kaip prieskoninė žolelė. Tuo tarpu šviežias bazilikas gali būti ir žalių kokteilių ar salotų sudėtine dalimi. Valgykite kuo daugiau šviežių bazilikų, juolab, kai juos taip paprasta užsiauginti namuose.“

Dr. E. Gavelienė primena, kad bazilikuose esantys eteriniai aliejai tinka ne visiems. Kai kuriems žmonėms jie sukelia alergiją.

Kaip namuose pasigaminti pesto padažą?
Namuose bazilikų galima užsiauginti ištisus metus ir juos kasdien valgyti šviežius. „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė teigia, kad naudojant šviežius bazilikus karštuose patiekaluose geriausia juos dėti pačioje gaminimo pabaigoje – taip skonis bus ryškiausias. Be to, lapelius geriau plėšyti rankomis, o ne pjaustyti, kad žolelių aromatas būtų dar sodresnis. Iš šviežių bazilikų galima pasigaminti ir gardaus naminio pesto padažo.

- Reklama -

„Pesto padažui prireiks šviežių bazilikų lapelių, česnako, druskos ir pipirų, permezano sūrio, alyvuogių aliejaus, kedrinių pinijų ar kitos rūšies riešutų: anakardžių, migdolų, graikinių ar žemės. Žinoma, kiekvienas jų suteiks vis kitokį skonį pesto padažui. Ruošiant pesto padažą visus ingredientus įprasta trinti akmenine grūstuve, tačiau greičiau ir paprasčiau namuose naudoti virtuvinį kombainą arba trintuvą“, – patarimais dalijasi L. Barčaitė.

Pesto padažą galima gaminti ne tik iš bazilikų, bet ir kitų žalumynų: „Pesto padažui tinka krapai, petražolės, kalendros, gražgarstės, špinatai ar mėtos. Galima pasigaminti ir morkų, ridikėlių bei burokėlių lapelių pesto. Be to, galima eksperimentuoti ir maišyti šias žoleles tarpusavyje. Naminis pesto padažas puikiai tiks daugybės patiekalų skaninimui, todėl kviečiu atrasti skirtingus jo skonius“, – rekomenduoja kulinarijos technologė ir priduria, kad namuose pasigamintą pesto galima laikyti šaldytuve, sandariame indelyje, arba užšaldyti ir panaudoti prireikus.

Kulinarijos technologė L. Barčaitė namuose kviečia išbandyti Itališkų skrebučių su naminiu anakardžių pesto padažu receptą.

Itališki skrebučiai su anakardžių pesto padažu

Patiekalui reikės:

  • 2 vnt. bandelių „Čiabata“
  • 2 skiltelių česnako
  • 200 g mocarelos
  • 8 vnt. ančiuvių
  • 50 g gražgarstės
  • 20 g paskrudintų anakardžių
  • 2 šaukštų tarkuoto kietojo sūrio
  • 80 ml alyvuogių aliejaus
  • Druskos pagal skonį

Gaminimo eiga:

1. Pirmiausia pasiruoškite anakardžių pesto padažą. Česnako skiltelę nulupkite ir perpjaukite į kelias dalis, įmeskite į smulkintuvą, įberkite druskos, anakardžius ir sugrūskite. Tada sudėkite gražgarstes, tarkuotą kietąjį sūrį, įpilkite šiek tiek alyvuogių aliejaus ir vėl sugrūskite. Turėtumėte gauti kvapnų žalią padažą. Pastaba: jei norite, kad padažas būtų tirštesnis, naudokite mažiau aliejaus, jei priešingai – daugiau.

2. Įkaitinkite keptuvę ant didelės kaitros. Kiekvieną bandelę perpjaukite pusiau, iš abiejų pusių ištepkite alyvuogių aliejumi ir kepkite po 1–2 minutes iš abiejų pusių. Tada ant kiekvienos riekutės viršaus tepkite pesto padažą ir dėkite mocarelos gabaliukus. Prieš patiekdami, pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir pabarstykite aitriųjų paprikų dribsniais, uždėkite šiek tiek ančiuvių. Skanaus!

TOP naujienos

Temperatūros svarba miegui – kaip atvėsinti kūną naktimis?

Įvairių tyrimų ir stebėjimų dėka šiandien žinome, kad mūsų miegui įtaką daro daugybė įvairių vidinių bei išorinių veiksnių. Tai – teisingas miego ritmas, miegojimo...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: kaip jas skaniai paruošti net naujokams

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus,...

Studentė Gabija iš Klaipėdos įkūrė tvarų verslą

Pasaulyje vis dažniau girdime apie klimato krizės sukeltas kataklizmas, įvairios stichijos neaplenkia ir Lietuvos, o kartu tarša lemia ir žmonių sveikatos problemas. Remiantis Pasaulio...

Visoje Lietuvoje dėl koronaviruso dviem savaitėms uždaromos švietimo įstaigos

Nuo kovo 13 d. rekomenduojama, o nuo kovo 16 d. iki kovo 27 d. privalomai stabdomas ugdymo, mokymo ir studijų procesas visose švietimo įstaigose,...

Kaip atsilaikyti ligų sezono metu: vaistininkė pataria išbandyti „Džeimso Bondo“ dušą

Termometro stulpeliui svyruojant tarp teigiamos ir neigiamos temperatūros, sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad nulinė oro temperatūra yra puiki terpė ligų sukėlėjams plisti. Į kovą su virusais ir bakterijomis pasitelkiant įvairias imuninės sistemos apsaugos...

Tyrimas atskleidė: Baltijos regione savo fizinę ir emocinę savijautą geriausiai vertina lietuviai

Kokybiškas miegas, laiko leidimas su šeima, sveikatos būklė ir emocinė pusiausvyra – pagrindinės geros savijautos sąlygos, kurias prekybos tinklo „Rimi“ atliktoje apklausoje* įvardijo Baltijos šalių gyventojai. Įdomu, kad savo fizinę ir emocinę savijautą iš...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS