7.6 C
Raseiniai
2024 / 03 / 29

ESO sudarys galimybę gauti papildomų pajamų už sutikimą keisti savo vartojimo įpročius

Ar jau skaitėte?

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pradeda kurti Lietuvoje naują lankstumo paslaugų koncepciją, kuri sudarys galimybę spręsti skirstomojo elektros tinklo problemas su klientų įsitraukimo pagalba. Lankstumo paslaugos – tai elektros vartojimo ar gamybos koregavimas reaguojant į energetikos sistemos poreikius. Didžiausia lankstumo paslaugų nauda klientams – jie turėtų galimybę gauti papildomų pajamų už sutikimą keisti savo vartojimo įpročius.

- Reklama -

„Stebime milžiniškus pokyčius energetikos sistemoje – šalyje sunaudojama vis daugiau elektros energijos, auga ir vartotojų, kurie tuo pačiu metu yra ir energijos gamintojai, skaičius. Visa tai reikalauja lankstumo iš energijos vartotojų ir gamintojų, kad vieni galėtų mažinti vartojimą tuo metu, kada yra elektros naudojimo pikas, o kiti – didinti gamybą, kai iškyla didesnis elektros energijos poreikis“, – pastebi Ina Vaitiekutė, ESO Inovacijų ir paslaugų vystymo skyriaus ekspertė.

Energetikos ministerijos skaičiavimais, kasmet rekordus mušantis elektros suvartojimas Lietuvoje iki 2030 metų išaugs dar kone trečdaliu – nuo maždaug 12 teravatvalandžių (TWh) iki 16 TWh per metus. Skaičiuojama, kad 2030-aisiais vien elektromobiliai sunaudos iki 10 proc. visos Lietuvoje suvartojamos elektros energijos. Be to, šiuo metu šalyje yra virš 14 tūkst. elektrą gaminančių vartotojų namuose, jų skaičius turėtų išaugti iki 169 tūkst. 2030 metais.

Pasak I. Vaitiekutės, augant vartojimui ir atsinaujinančios energetikos daliai bendroje sistemoje, tam tikrais laiko momentais ar atskiruose tinklo segmentuose ESO tinklas gali tapti perkrautas dėl per didelių energijos srautų ar lokalių įtampos problemų. Esant įtampos nukrypimams gali susidaryti neigiamas efektas klientams ar jų buityje naudojamiems prietaisams.

Tai nebūtų išskirtinis iššūkis, būdingas tik Lietuvai – analogiškus klausimus sprendžia ir kitos šalys, kuriose įsibėgėja energetikos transformacija. Šie technologiniai iššūkiai galėtų būti sprendžiami rekonstruojant ir ypač sustiprinant tinklą, tačiau tinklo rekonstrukcijos yra labai brangios ir trunkančios nemažai laiko. Panašiai kaip ir transporto spūsčių problemą galima spręsti nutiesiant naujus plačius kelius, arba skatinant labiau naudotis viešuoju transportu, kas yra draugiškiau aplinkai bei pigiau – tad ir racionaliau.

Žinant, kad saulės ir vėjo energijos šaltiniai ne visada gali gaminti elektrą, tinklo stabilumui užtikrinti dažniau naudojamos lengviau reguliuojamos elektrinės, pvz. – hidroelektrinės. Deja dažnu atveju naudojamos taršesnės elektrinės – biomasės ar dujų. Todėl lankstumo paslaugos tam tikrais atvejais galėtų tapti ne tik tinklo stabilumą pagerinanti priemonė, bet ir padėtų Lietuvai lengviau pereiti prie atsinaujinančios energetikos, nes norint reguliuoti tinklą, vietoj taršių elektrinių naudojimo būtų galima paprašyti klientų susimažinti savo vartojimą.

- Reklama -

„Skatinsime klientus išbandyti tapti aktyviais rinkos dalyviais, kurie padės koreguoti gamybą ir vartojimą tuo metu, kai to reikės tinklo stabilumui. Naujoji lankstumo paslaugų koncepcija sudarys galimybę vartotojams gauti papildomų pajamų iš energijos skirstymo operatoriaus tuomet, jei jie apsispręs vartoti mažiau elektros tam tikrais laiko momentais“, – sako ESO inovacijų ekspertė.

I. Vaitiekutės teigimu, lankstumo paslaugas ateityje galėtų teikti itin didelė klientų dalis – patys klientai tiesiogiai ar per tokių paslaugų teikimo platformas: gamyklos, komercinių pastatų savininkai, parduotuvės, baterijų savininkai, netgi elektromobilių savininkai, kurie sutiktų krauti savo transporto priemonę ne piko metu ar apribodami įkrovimo galią.

2021 m. pabaigoje ESO pradėjo vykdyti tyrimus ir apklausas, kurios leis įvertinti, kaip klientai pasirengę priimti lankstumo paslaugų koncepciją. Pirminio tyrimų etapo metu, ESO tiria šilumos siurblių vartotojų profilį, apklausdama, ar tokie vartotojai turėtų galimybę piko metu išjungti šilumos siurblius, nepatirdami diskomforto.

Pasak I. Vaitiekutės, pirminiai tyrimo rezultatai yra optimistiški, atveriantys naujų galimybių. „Šilumos siurbliai paprastai neveikia pilnu pajėgumu visą laiką, dažniausiai namai yra pašildomi per kelias valandas ir ta šiluma išsilaiko, kurį laiką. Taigi, pakoregavus šiuos laiko tarpus kada yra šildomi namai, galime sumažinti elektros vartojimo pikus. Tyrime dalyvavę klientai, teigia, kad jie nepatyrė didelių nepatogumų pakeitę savo šilumos siurblių vartojimą“, – teigia atstovė.

Anot ESO inovacijų ekspertės, tai – padrąsinanti pradžia, tačiau dar reikia atlikti daug namų darbų. Visų pirma, iki šių metų galo ESO turi paruošti šių lankstumo paslaugų pilną koncepciją ir ją suderinti su atitinkamomis institucijomis. Visgi net ir turint aprašytą koncepciją dar nereiškia, kad šis modelis veiks realybėje.

Yra daug veiksnių, kurie nepriklauso nuo ESO, pvz. ar klientai turės išmanią įrangą, kurią būtų galima reguliuoti nuotoliniu būdu, ar atsiras naujų rinkos žaidėjų, kurie valdytų klientų veiksmus už juos ir pan. Todėl ESO aktyviai dalyvauja Europos komisijos organizuojamuose mokslinių tyrimų programose bei kviečia rinkos dalyvius veikiančius šioje srityje diskutuoti dėl kylančių iššūkių.

Paulius Kalmantas
AB „Energijos skirstymo operatorius“
Ryšių su visuomene projektų vadovas

TOP naujienos

ORAI: Penktadienio dieną daugelyje rajonų numatomas trumpas lietus, vietomis su perkūnija

Penktadienio dieną daugelyje rajonų numatomas trumpas lietus, vietomis su perkūnija. Vėjas daugiausia vakarų, 6–11 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai iki 14 m/s. Aukščiausia...

Iš Klaipėdos baseiną stačiusios bendrovės priteista iki pusės milijono eurų

Klaipėdos apygardos teismas kaip pirmoji instancija baigė nagrinėti civilinę bylą dėl trūkumų šalinimo išlaidų atlyginimo ir iš dalies patenkino Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos ieškinį,...

LRT tiesiogiai transliuos popiežiaus Pranciškaus palaiminimą

Šį penktadienį, kovo 27 d. 19.00 val. LRT TELEVIZIJA, LRT RADIJAS ir LRT.lt portalas tiesiogiai transliuos ypatingąjį popiežiaus Pranciškaus palaiminimą „Urbi et Orbi“ („Miestui...

Šeštadienį Lietuvos miestai ir miesteliai nušvis žalia spalva

Kiekvienais metais antrąjį spalio šeštadienį įvairiais renginiais ir akcijomis minima Europos organų donorystės diena. Taip siekiama atkreipti žmonių dėmesį į organų donorystės temą ir...

Nuo lapkričio 1-osios draudžiama žvejoti šamus

Nuo lapkričio 1 dienos bus draudžiama žvejoti šamus. Šis draudimas tęsis iki balandžio 1-osios, praneša Aplinkos ministerija. Anot jos, nuo spalio 1 d. iki gruodžio 31 d. taip pat draudžiama gaudyti marguosius upėtakius ir sykus. Siekiant...

Tekstilės atliekos: ką turi žinoti gyventojai?

Nemaža dalis nebetinkamų naudoti tekstilės gaminių vis dar išmetami į komunalinių atliekų konteinerius arba paliekami greta jų, nes gyventojai nežino, kur juos dėti arba nenori tam gaišti laiko. Dėvėtos tekstilės surinkimo lygis Lietuvoje žemas...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS