2.7 C
Raseiniai
2024 / 04 / 16

Lietuvos mokslininkai tirs gyventojų imunitetą

Ar jau skaitėte?

Kai kurie Vilniaus ir Kauno miesto bei rajono gyventojai savo pašto dėžutėse netrukus ras kvietimus dalyvauti naujame svarbiame moksliniame tyrime. Bendrame Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Vilniaus universiteto (VU) projekte mokslininkai vertins persirgimo SARS-CoV-2 infekcija mastą bei antikūnų prieš šią infekciją lygį.

- Reklama -

COVID-19 pandemija buvo vienas iš didžiausių mūsų laikų visuomenės sveikatos iššūkių, kuris pasaulyje nusinešė jau arti 7 mln. gyvybių, o Lietuvoje nuo šios ligos mirė 9,5 tūkst. gyventojų.

„Šiuo metu COVID-19 sukėlėjas SARS-CoV-2 nebėra toks pavojingas, o didžioji visuomenės dalis yra pasiskiepijusi ir jaučiasi saugi. Tačiau tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje yra atlikta nedaug SARS-CoV-2 serologinės stebėsenos tyrimų, kurie labai reikalingi diskusijai apie vakcinaciją ateityje“, – pastebi vienas iš tyrimą vykdančių mokslininkų dr. Martynas Simanavičius.

Sustiprinamąją vakcinos dozę didžioji dalis suaugusių asmenų populiacijos gavo prieš metus. Moksliniai tyrimai rodo, kad po SARS-CoV-2 infekcijos virusui specifiški antikūnai išlieka 13 mėn., o vakcinos poveikį sustiprina ankstesnė infekcija. Tačiau turima labai mažai informacijos apie vakcinų atsaką COVID-19 persirgusių ir nepersirgusių asmenų grupėse.

Siekiant įvertinti tikrus užsikrėtimo mastus ir vakcinacijos veiksmingumą, paprastai atliekami serologiniai tyrimai, kuriais nustatomi specifiniai antikūnai virusiniams patogenams.

Pirmasis toks plataus masto seroepidemiologinis tyrimas Lietuvoje atliktas 2020 m. Tyrimu buvo siekta įvertinti, kiek gyventojų buvo užsikrėtę COVID-19, nes į oficialiąją statistiką patekdavo ne visi besimptomiai atvejai. 2020 m. tyrimui buvo naudojami tuo metu prieinami greitieji serologiniai testai, kurie galėjo tik atsakyti į klausimą, ar antikūnai prieš SARS-CoV-2 yra susiformavę, ar nėra.

- Reklama -

LSMU ir VU šiuo metu vykdo bendrą Lietuvos mokslo tarybos (LMT) finansuojamą projektą „SARS-CoV-2 infekcijos paplitimo Lietuvoje tyrimas serologiniais metodais”. Šis tyrimas padės įvertinti tikrąjį populiacijos persirgimo SARS-CoV-2 infekcija per pastarąjį pusmetį lygį. Taip pat bus įvertintas vakcinuotos populiacijos turimas antikūnų prieš SARS-CoV-2 lygis.

Pasak projekte dalyvaujančios dr. Indrės Kučinskaitės-Kodzės, šiame tyrime bus panaudotas inovatyvus, lietuviškas, mikrogardelių technologija pagrįstas testas, kuriuo vienu metu iš mažo tūrio kapiliarinio kraujo mėginio bus kiekybiškai nustatyti antikūnai prieš SARS-CoV-2 nukleokapsidės (anti-N IgG) ir spyglio (anti-S IgG) baltymus. Kuo jie svarbūs?

Kaip paaiškino prof. Astra Vitkauskienė, anti-S IgG baltymai aptinkami tiek paskiepytų, tiek persirgusių asmenų kraujyje, o anti-N IgG – tik persirgusių (kadangi N baltymo nėra vakcinų sudėtyje). Tai svarbu siekiant įvertinti, ar specifiniai antikūnai pasiskiepijusiems asmenims susiformavo dėl vakcinos, ar dėl turėto kontakto su pačiu virusu, nors liga galėjo ir nepasireikšti klinikiniais simptomais bei nebuvo patvirtintas sirgimo faktas viruso aptikimu nosiaryklėje PGR metodu. Virusas nosiaryklėje nustatomas PGR metodu per trumpesnį laiką, negu serologiniu metodu tiriami anti-N ir anti-S IgG antikūnai kraujyje.

„Tikimės, kad gauti rezultatai pateiks labai svarbius Lietuvos gyventojams rodiklius – kiek ilgai išlieka nustatomi antikūnai, kokia yra reali SARS-CoV-2 infekcija persirgusių asmenų dalis populiacijoje, ir papildys diskusiją dėl revakcinacijos poreikio“, – sakė tyrimo vadovas prof. Mindaugas Stankūnas.

Kvietimus dalyvauti tyrime savo pašto dėžutėse netrukus ras atsitiktinai atrinkti Vilniaus ir Kauno miestų bei rajonų gyventojai. Kvietimuose bus pateikta išsami informacija apie tyrimo eigą ir kontaktai.

Šiam tyrimui atlikti buvo išduotas Lietuvos bioetikos komiteto leidimas.

Tautvydas Bulvičius
Vidinės ir išorinės komunikacijos skyriaus vadovas
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas

 

TOP naujienos

Šiandien kai kur silpnai pasnigs, pustys. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šalčio

Šiandien kai kur silpnai pasnigs, pustys. Popietę stiprės pietų, pietryčių vėjas. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šalčio. Sausio 20-os naktį pietvakariniuose rajonuose pasnigs, dieną daug kur...

„Iki“ tęsia plėtrą: Klaipėdoje duris atvėrė didžiausio formato „Iki“ parduotuvė

Aktyviai plėtrą vykdantis prekybos tinklas „Iki“ Klaipėdoje atidarė naują parduotuvę. Minijos g. 100, Gedminuose, visiškai naujame pastate pirmųjų pirkėjų sulaukė itin gausų asortimentą siūlanti...

Ką valgyti ir gerti, kad atvėstum

Pradėkime nuo svarbiausio dalyko – gėrimo. Karštyje geriausia gerti paprastą negazuotą arba mineralinį vandenį. Tai padės kompensuoti druskos trūkumą organizme, dėl kurio padidėja prakaitavimas....

Maudynių sezono startas gelbėtojų akimis: neramina tėvų aplaidumas ir poilsiautojų užsispyrimas

Vasariška šiluma jau gena tautiečius prie vandens telkinių. Norintieji atsigaivinti renkasi ne tik gelbėtojų prižiūrimus paplūdimius, bet ir nuošalesnius kampelius. Pastaruosiuose rizika sveikatai kyla...

Jaunuoliai pradeda dairytis darbo vasaros sezonui: į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Nemokamas apgyvendinimas pajūryje, lankstus darbo grafikas bei tolimesnės karjeros galimybės – darbo galimybių vasarą ieškantiems jaunuoliams darbdaviai, tame tarpe ir prekybos tinklas „Rimi“, tikrai turi ką pasiūlyti. Pajūryje įmonė planuoja įdarbinti apie 100 naujų...

Sveikatos centras informuoja apie kovo 4 dienos COVID-19 protrūkius

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus koronavirusinės infekcijos (COVID-19) protrūkius. Pradėkite investuoti po 50 eurų į NT! Per praėjusią parą izoliuoti 1091 didelės rizikos sąlytį turėję asmenys, iš viso izoliacijoje,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS