3.7 C
Raseiniai
2024 / 11 / 02

Pasimetėte – kepimo popierius, folija ar kepimo rankovė? Skirtumai, kada kurį vartoti virtuvėje

Ar jau skaitėte?

Šaltuoju metų laiku orkaitė jungiama vis dažniau, ir neretam patiekalui prireikia papildomų maisto ruošimo medžiagų. Populiariausia jų – ne tik kepant, bet ir virtuvėje itin plačiai naudojama aliuminio folija, atskleidžia Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tačiau kai kuriais atvejais visgi naudingiau gali būti naudoti kepimo popierių ar kepimo rankovę.

- Reklama -

„Praktiškai jokioje virtuvėje neapsieinama be maisto ruošimo, laikymo medžiagų – pradedant folija, maistine plėvele ir baigiant šaldymui ar specialiai sumuštiniams skirtais maišeliais. Ši kategorija išties išsiskiria tuo, kad dažnas pirkėjas nėra nusiteikęs investuoti į tokias kasdienes priemones. Dažniausiai jų pasirinkimą prie šių lentynų lemia kaina, tad pati populiariausia yra privačių prekės ženklų produkcija. Visgi, dalis pirkėjų renkasi ilgalaikes, tvaresnes medžiagas – pavyzdžiui, daugkartinius kepimo kilimėlius ar ledo kubelių formas“, – pastebi V. Budrienė.

Tiek įgudusiems, tiek tik pirmuosius žingsnius maisto gamyboje žengiantiems pravartu pasitikrinti – kada geriausia naudoti kepimo popierių, kuomet tinkamiausia aliuminio folija, o kas skaniausiai iškeps kepimo rankovėje?

Aliuminio folija

Vištiena.

Ne be reikalo dažniausiai iš maisto ruošimo medžiagų įsigyjama folija. Ji gelbsti, kai norisi kepamą mėsą ar žuvį išlaikyti sultingą, padeda išgelbėti kepinį nuo apdegimo, išlaikyti patiekalą šiltą iki valgymo, tarnauja kaip indelio dangtis nerandant tikrojo ir t. t. Egzistuoja ir kūrybingų, liaudyje žinomų jos panaudojimo būdų – vieni ją naudoja aštrinant žirklėms, kiti prisiekinėja, kad folija apvynioti bananai lėčiau noksta.

„Folijos privalumas tas, kad ji gali atlaikyti iki 600 °C temperatūrą, todėl galite naudoti įvairiems patiekalams – net ir kuriuos kepti reikia itin aukštoje temperatūroje, grilyje. Kruopščiai ja uždengta mėsa, žuvis, vištiena ne tik išlaiko vienodą temperatūrą, bet ir savo sultis, tad patiekalai būna sultingi ir aromatingi“, – pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Renkantis foliją derėtų įvertinti ne tik jos kainą, plotį, ilgį, bet ir jos tankumą. Sustiprinta bus tvirtesnė, patvaresnė, ne taip lengvai įplyš ir geriau tiks tokiems darbams kaip kepimui ant grotelių ir didelių kepsnių įvyniojimui. Plonesnė folija tinka paprastesnėms užduotims, pvz., uždengti indus kepant.

- Reklama -

„Nors folija tinka net ir aukštai temperatūrai, geriau vengti su ja naudoti rūgštis – pvz., koncentruotas citrinos sultis, marinatus su actu ar vynu. Taip pat nedenkite tešlos, kurios sudėtyje yra kepimo miltelių. Griežta taisyklė – folijos niekada nenaudokite maistui gaminti mikrobangų krosnelėje, mat tai gali sukelti kibirkščių. Galiausiai, ją naudojant mėsos, vištienos ar žuvies kepimui, nepamirškite jos patepti aliejumi – priešingu atveju ji prilips“, – primena maisto gamybos žinovė.

Kepimo popierius

Kepimo, sviestinis, pergamentinis – šis popierius turi kelis vardus, reiškiančius tą patį. Jį galima naudoti ir žuviai, mėsai gaminti, visgi populiariausias jo panaudojimo būdas yra apsaugoti kepinius nuo prilipimo prie skardos.

„Regis, kepimo popierių kiekvienas mokame naudotis, tačiau neretai pamirštama, kad jis netinka ypač aukštai temperatūrai. Maksimali temperatūra nurodoma ant gamintojo pakuotės, paprastai ji būna 200–220, kai kada – iki 250 °C. Patikrinkite pakuotę, jeigu, pavyzdžiui, kepate duoną, kuriai reikia didesnės temperatūros“, – dėmesį atkreipia „Iki“ konditeris Thierry Lauvray.

Patogu tai, kad naudojant kepimo popierių, priešingai nei foliją, jo nebūtina patepti riebalais. Taip pat jį gali būti naudojama ne vieną kartą – pavyzdžiui, kepant sausainius. Išmesti jį galite tik jeigu susitepa arba stipriau paruduoja, tampa trapus.

„Ar rudas, ar baltas – kepimo popieriaus kokybė nuo spalvos nesiskiria. Renkantis jį verčiau pagalvoti, kam dažniausiai jį naudosite. Galima rinktis tiek atskirus lakštus, tiek ritinį, iš kurio pats atsiplėšite norimo dydžio gabalą. Lakštai patogu, jeigu kepimo popieriaus nenaudojate vyniojimui, juo tiesiog išklojate savo kepimo skardą. Visgi, tokiu atveju patikrinkite, kad lakštų išmatavimai daugmaž sutaptų su jūsų skardos – taip išvengsite popieriaus švaistymo“, – pataria Th. Lauvray.

Kepimo rankovė

Imantis didesnio patiekalo gamybos orkaitėje, patogu naudoti kepimo rankovę. Joje galite kepti bet kokį maistą: mėsą, paukštieną, žuvį, daržoves ar pan. Dažniausiai būtent paukštieną raginama kepti joje – mėsa iškepa tolygiai, būna sultinga ir minkšta viduje, o odelė – apskrudusi.

„Net ir pirmą kartą naudoti ją labai paprasta. Kepimo rankovė yra ilgas iš karščiui atsparios plonytės plėvelės pagamintas „vamzdis“. Tereikia atsikirpti norimą jo dydį, į vidų įdėti maistą, šiek tiek skysčio ir iš abiejų pusių plėvelę surišti pridėtomis juostelėmis arba specialiais spaustukais. Prieš atsikerpant įvertinkite, kad gabalas dėl to turi būti kiek didesnis nei vidun dedamo maisto porcija. Orientacijai – reikia maždaug 20–25 cm ilgesnės rankovės nei patiekalas“, – primena G. Urbonavičiūtė.

Rankovė atlaiko temperatūrą iki 200–220 °C, tikslią ją pamatysite ant gamintojo pakuotės. Jos privalumas – patiekalai paruošiami greičiau, išlieka labai sultingi.

„Tiesa, nereikia pamiršti, kad rankovė negali liestis su orkaitės sienelėmis, nes tuomet ji praplyš. Dedant į orkaitę turėkite omenyje, kad ji gerokai išsipūs. Taip pat jos negalima dėti tiesiai ant grotelių – rankovė naudojama tik kepimo skardoje. Savaime suprantama, ji netinka grilyje, tačiau yra saugi naudoti mikrobangų krosnelėje“, – pasakoja G. Urbonavičiūtė.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Privačios žemės savininkai laiku sumokėjo beveik 80 proc. žemės mokesčio

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad beveik 500 tūkst. žemės savininkų laiku sumokėjo apie 31,4 mln. eurų žemės mokesčio: 487 tūkst. gyventojų (25,6 mln....

Dingus elektrai genda prietaisai: padės draudikai, bet pasirūpinkime ir patys

Vargu ar kas džiaugiasi sugedus šaldytuvui, viryklei ar skalbyklei. Net jei gedimas siejamas su žala, kai su ja susijusias išlaidas kompensuoja draudimo įmonė, tai...

Vasario 9-oji, antradienis, Tarptautinė odontologų diena

Vasario 9-oji, antradienis, 7 savaitė. Saulė teka 7.53 val., leidžiasi 17.14 val. Dienos ilgumas 9.21 val. Mėnulis (delčia). Vardadieniai: Algė, Apolonija, Erikas, Joviltas, Kirilas, Marijus. Datos: Tarptautinė odontologų diena Orai šiandien: Šiandien...

Horoskopai vasario 1 dieniai

AVINASEsate išties mylimas ir geidžiamas. Viso labo turėtumėt atsakyti tuo pačiu. Tikėtinas vienas kitas nesusipratimas, bet nieko tokio, ko negalėtumėte sutvarkyti. Jūsų troškimai gali...

Astrologinė prognozė sausio 9-ajai, antradieniui

AVINAS. Galimi neblogi pasiekimai, tačiau bus ir rūpesčių. Į keblią situaciją galite pakliūti bendraudami su suktais veikėjais, teikdami interviu ir pan. Pasistenkite atsakingai dirbti bei kalbėti. JAUTIS. Regis, teks apsispręsti dėl investavimo, paskolos arba kalbos...

Dietologė įvardijo, kuri sviesto rūšis turėtų dažniau atsidurti mitybos racione: dabar geriausias metas jo...

Lydytas „ghi“ sviestas yra kepimo riebalų rūšis, plačiai naudojama Indijos virtuvėje. Pastaraisiais metais šio sviesto populiarumas išaugo ir kitose pasaulio šalyse. „Ghi“ gaminamas kaitinant sviestą, atskiriant vandenį ir pieno medžiagas bei taip paliekant grynus,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS